TOP 5 Her financovaných za pomoci crowdfundingu

Zlatý věk úspěšných videoherních kampaní na KickStarteru a dalších crowdfundingových serverech je nenávratně pryč. Dle studie CO Partners a oficiálních údajů KickStarteru videoherní kategorie dlouhodobě upadá. Během posledního roku vybraly videoherní projekty pouze 15,8 milionů dolarů, což tvořilo jen 8,8 % z celkového počtu vybraných peněz v kategorii hry. Mnohem větší popularitě se těší stolní a karetní hry, které v roce 2018 pouze na KickStarteru vybraly přes 165 milionů dolarů. Za upadajícím zájmem o videoherní kategorii může nepochybně i několik neúspěšných projektů, které i přes to, že byla vybrána požadovaná částka, nikdy nebyly dokončeny.

I přes selhání mnohých her na KickStarteru najdeme několik skvělých her, které i díky crowdfundingu spatřily světlo světa. Sestavili jsme pro vás žebříček pěti nejlepších videoher financovaných pomocí crowdfundingu. Žebříček je založený na kvalitě her, dlouhodobém úspěchu her a našich osobních preferencích.

5. FTL: Faster Than Light 

KickStarter kampaň: 27. února – 1. dubna 2012
Požadovaná částka: $10,000
Vybraná částka: $200,542
Datum vydání: 14. září 2012

FTL: Faster Than Light je indie strategická hra od dvoučlenného studia Subset Games. Hráč dostane na starost posádku malé vesmírné lodi a nelehký úkol doručit zprávu přes 8 vesmírných sektorů spojenecké flotile. Na cestě vesmírem budete na svých zastávkách potkávat nové členy posádky, nepřátelské lodě a mnoho dalších událostí. Hra procedurálně generuje jednotlivé scénáře a vesmírné lodě, takže každý další průchod hrou bude unikátní a vzrušující. FTL je velmi povedená vesmírná strategie s prvky rogue-like, která má i po letech na herní scéně své místo.

4. Divinity: Original Sin

KickStarter kampaň: 27. března – 26. dubna 2013
Požadovaná částka: $400,000
Vybraná částka: $944,282
Datum vydání: 30. června 2014

Divinity: Original Sin je isometrické RPG, které si bere to nejlepší z old school titulů jako Baldur’s Gate a Icewind Dale. Hra staví na obrovském otevřeném světe ve kterém můžete interagovat téměř s čímkoli vás napadne. Divinity: Original Sin tak nabízí mnoho hodin komplexní zábavy s propracovaným příběhem a spoustou vedlejších questů. Hru je možné hrát také v co-op režimu pro dva hráče, kde každý z hráčů dostane do rukou jednu ze dvou hlavních postav. I v případě hry jednoho hráče jsou obě postavy aktivní a ovládá je hráč sám.

Vývojáři z Larian Studios LLC po úspěchu z prvního dílu zavítali na KickStarter znovu, tentokrát se sequelem Divinity: Orignial Sin II na který vybrali více než 2 miliony dolarů. Druhý díl úspěšně vyšel v roce 2017 a získal mnoho pozitivních hodnocení.

3. Darkest Dungeon

KickStarter kampaň: 10. února – 14. března 2014
Požadovaná částka: $75,000
Vybraná částka: $313,337
Datum vydání: 19. ledna 2016

Darkest Dungeon je hardcore dungeon-crawler RPG od studia Red Hook, které přichází s novými herními mechanikami a principy. Jste postaven do role správce panství, které obsahuje několik budov, které můžete postupem času vylepšovat. V panství najímáte a vylepšujete hrdiny, které následně posíláte do neprozkoumaných dungeonů. Darkest Dungeon vám háže klacky pod nohy na každém kroku. Vašim největším nepřítelem bude tma a stres, který dokáže i z nejlepšího bojovníka udělat hromádku neštěstí. Hra dohání hráče k šílenství především díky všudypřítomnému náhodnému faktoru, který vám dokáže značně znepříjemnit plány.

Darkest Dungeon vybral na KickStarteru cílovou částku během prvních dvou dnů a celkově vybral více než čtyřnásobek požadované částky.  Hra je i po letech velmi populární a dočkala se i několika DLC. Za zmínku stojí The Crimson Court a The Color fo Madness.

2. Shovel Knight

KickStarter kampaň: 14. března – 13. dubna 2013
Požadovaná částka: $75,000
Vybraná částka: $311,502
Datum vydání: 25. června 2014

Shovel Knight je 8-bitová platformer hra, která si bere inspiraci z klasických platformer her vydaných v 80. a 90. letech (Mega man). V roli rytíře vyzbrojeného lopatou bojujete s množstvím unikátních nepřátel a bosů. Hra nabízí krásné grafické zpracování a vydařené mechaniky, které mohou být pro nezkušené hráče výzvou. Vývojáři z Yacht Club Games vydali k původní hře Shovel Knight i dva další příběhy, v nichž si můžete zahrát za Plague Knighta a Specter Knighta s jejich vlastními unikátními příběhy.

1. Kingdom Come: Deliverance

KickStarter kampaň: 22. ledna – 20. února 2013
Požadovaná částka: £300,000
Vybraná částka: £1,106,371
Datum vydání: 13. února 2018

Kingdom Come: Deliverance jsme do tohoto seznamu zahrnuli především proto, že se jedná o českou hru vytvořenou studiem Warhorse. Již dříve jsme psali o dokumentu, který zachycuje kreativní proces Warhorse studia, ve kterém je věnovaná část i kampani na KickStarteru, celý dokument o Kingdom Come Deliverance je k dispozici zde. Vývojáři z Warhorse studia vytvořili unikátní historické RPG, které se snaží hráčům dopřát věrohodný historický zážitek. Ten doplňuje i unikátní bojový systém, díky kterému souboje vypadají reálně. Hra se odehrává v Posázaví na začátku 15. století v okolí měst Sázava, Rataje nad Sázavou a hradu Talmberk.

Podporovatelé Kingdom Come: Deliverance si museli na vydání hry počkat dlouhých pět let. Hra se během vývoje potýkala se značnými komplikacemi a datum vydání bylo několikrát posunuto. Během roku po vydání bylo vydáno hned pět DLC, které rozšiřují původní příběh o několik vedlejších úkolů a možnosti vystavět si vlastní vesnici.

Richard Andrýsek on FacebookRichard Andrýsek on Instagram
Richard Andrýsek
Richard Andrýsek
Zakladatel
Zakladatel GamesDev.cz a aktivní webový vývojář a datový analytik. Stará se o chod redakce a plánuje směřování projektu. Věnuje se programování, tvorbě her a hernímu průmyslu.