Godot – open source engine pro tvorbu 2D a 3D her

Hledáte moderní open source engine pro tvorbu her? Pokud ano pak byste měli vyzkoušet Godot. Jedná se o multiplatformní open source engine pro tvorbu 2D a 3D her vyvíjený komunitou vývojářů. Godot Engine je pod licencí MIT, díky čemuž je možné jej stáhnout a používat zcela zdarma. Vývojové prostředí Godot je multiplatformní a lze jej spustit na jakémkoliv desktopovém operačním systému (Windows, macOS, Linux, FreeBSD, OpenBSD and Haiku). Vytvořené hry lze snadno exportovat na platformy Windows, macOS, Linux, iOS, Android, web a herní konzole.

Godot vs. konkurence

Godot se aktuálně nachází ve fázi, kdy se snaží dohnat své konkurenty, kteří jsou o několik kroků napřed a aktuálně nabízí mnohem pokročilejší funkce. V čem se ale Godot může srovnávat se svými konkurenty je jednoduchost celého enginu. Základní verze enginu má pouze okolo 25 MB a díky stovkám předpřipravených nodes, visuálnímu programování, přátelskému prostředí pro tvorbu pipeline a jednoduchému a přehlednému UI je tvorba her v Godotu vhodná i pro začátečníky. Bohužel komunita kolem Godotu zatím není tak početná jako u konkurenčních herních enginů, proto je k dispozici i méně tutoriálů a výukových materiálů.

Programování

Godot nabízí v programování her naprostou svobodu. Díky aktivní komunitě je možné si vybrat hned z několika programovacích jazyků včetně Pythonu, C# a C++. Kromě běžných programovacích jazyků má Godot i vlastní scriptovací jazyk GDScript, který je dynamicky typovaný a používá podobnou syntaxi jako Python. Vývojáři na webu uvádí, že testovali několik scriptovacích jazyků třetích stran (Lua, Python) než se rozhodli pro tvorbu vlastního jazyka. Na základy GDScriptu a jeho syntaxi se můžete podívat přímo v oficiální dokumentaci.

Engine podporuje také programování v C# 7.0, C++, Pythonu, Nim, D a dalších jazycích. Pro usnadnění práce méně zdatným programátorům je zde možnost vizuálního scriptování za pomoci nastavitelných bloků a jejich propojování.

Výsledek obrázku pro godot visual scripting

Hry vytvořené v Godot

Aktuálně Godot k tvorbě her využívají především nadšenci a indie vývojáři, kteří vytvořili již stovky titulů. Komerčně nejznámějším titulem vytvořeným v Godotu je iOS verze známé adventury Deponia od Německého studia Daedalic Entertainment GmbH. Díky Godotu bylo vytvořeno i několik komunitních open-source her, nejznámějšími jsou Tanks of Freedom, DynaDungeons a Minilens. Za zmínku stojí také herní editor RPG in a Box, ve kterém je možné vytvářet jednoduché 3D RPG hry. Seznam her a aplikací vytvořených v Godotu je dostupný na oficiálních stránkách.

  

Pokud vás herní engine Godot zaujal, můžete si jej zdarma vyzkoušet buďto na stránkách godotengine.org nebo přímo v herním obchodě Steam.

Zdroj: godotengine.org

Richard Andrýsek on FacebookRichard Andrýsek on Instagram
Richard Andrýsek
Richard Andrýsek
Zakladatel
Zakladatel GamesDev.cz a aktivní webový vývojář a datový analytik. Stará se o chod redakce a plánuje směřování projektu. Věnuje se programování, tvorbě her a hernímu průmyslu.