Game Jam: maraton v tvorbě her

Snažíte se přijít s nějakým originálním nápadem na hru, ale nemůžete na nic přijít? Zkuste se zúčastnit některého z mnoha Game Jamů, nejen že si za pár dní vytvoříte prototyp hry, ale seznámíte se s novými lidmi z oboru, naučíte se spolupracovat s ostatními vývojáři a dostanete zpětnou vazbu na vaši hru. Game Jam je hackathon pro video hry na kterém se ať už osobně nebo virtuálně schází vývojáři a většinou v poměrně krátkém čase (24 až 72 hodin) vytvářejí hru na předem určené téma. Účastníci jsou nejčastěji z řad programátorů, grafiků, herních designérů, scénáristů, zvukařů a hudebníků.

Jak Game Jam probíhá?

Na webových stránkách nebo přímo v místě konání se na začátku Game Jamu oznámí téma, na základě kterého se budou vytvářet hry. Dále se oznámí deadline, do kterého musí účastníci odevzdat vytvořené hry. Kreativní proces každého z týmů či jednotlivců probíhá jinak, někteří dávají větší prostor přemýšlení nad konceptem a funkčními prvky hry, jiní začnou hned tvořit a mechaniky hry tvoří za pochodu. Po ukončení se odevzdané hry hodnotí, buďto formou hlasování všech účastníků, nebo předem vybranou porotou. Hry vytvořené na Game Jamech vývojáři často používají jako koncept pro svou další tvorbu. Nejznámější hry vzniklé z Game Jamů jsou Chameleon Run, Goat Simulator, Gods Will be Watching a nebo Surgeon Simulator.

Online Game Jamy

Chcete se zúčastnit Game Jamu ale nevíte kde začít? Aktuálně probíhají desítky online Game Jamů, můžete si tak jednoduše vybrat ten, který vyhovuje vašemu časovému rozvrhu a podmínkám. Seznam všech probíhajících Game Jamů můžete nalézt na itch.io/jams. Ludum Dare (to give a game) je aktuálně největší online Game Jam kterého se lze zúčastnit. První Ludum Dare jam byl již v roce 2002, od té doby bylo pořádáno již 44 jamů. Pokud se chcete zúčastnit dalšího Ludum Dare jamu, budete si muset počkat do 4. října 2019 na Ludum Dare s pořadovým číslem 45. Více informací nejen o nadcházejícím Ludum Dare najdete na ldjam.com.

Game Jamy v Česku

Pokud se chcete setkat s místními vývojáři a vyzkoušet si nové technologie můžete navštívit některý z několika pravidelných Game Jamů pořádaných v Praze. Asi nejznámější je Game Jam Prague, který je součástí celosvětového Global Game Jam, naposledy se konal od 25 do 27 ledna 2019. Další Game Jam Prague by se měl konat během ledna 2020. Game Jamy u nás také často pořádají vysoké školy. Největší Game Jam v ČR pořádá Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy, většinou formou místního Ludum Dare, nebo Game Developers Session Jam.  Všechny informace o nadcházejících Game Jamech a dalších akcích najdete na gamedev.cuni.cz.

Richard Andrýsek on FacebookRichard Andrýsek on Instagram
Richard Andrýsek
Richard Andrýsek
Zakladatel
Zakladatel GamesDev.cz a aktivní webový vývojář a datový analytik. Stará se o chod redakce a plánuje směřování projektu. Věnuje se programování, tvorbě her a hernímu průmyslu.