Studie SGDA o stavu slovenského herního průmyslu

Slovak Game Developers Association (SGDA) vydali vůbec první studii, která mapuje stav slovenského herního průmyslu. Kromě samotné brožury vydali i přehlednou infografiku, která prezentuje stav průmyslu do roku 2017 a odhadované data pro rok 2018. V infografice nechybí přehled o počtu zaměstnanců v herním průmyslu, jeho celkový objem a přehled o nejžádanějších profesích.

Jak velký je herní průmysl na Slovensku? 

Slovenský herní průmysl v roce 2018 zaměstnával přibližně 580 profesionálů, kteří se sdružují do 35 vývojářských studií. Meziročně počet lidí v herním průmyslu stoupá (za roky 2017 – 2018 o vice než 100 zaměstnanců). Pouze za rok 2017 vydala vývojářské studia na Slovensku 55 her a celkový roční obrat průmyslu byl 36,1 miliónů EUR (za rok 2018 se očekává obrat 42,7 mil. EUR).

Ženy v herním průmyslu nezůstávají pozadu, v roce 2017 jich ve slovenských společnostech bylo 72. Nejčastěji ženy pracují na pozici grafičky (30 %), herní designérky (18 %) a programátorky (12 %).

Nejžádanější pracovní pozice v herním průmyslu

Dle SGDA je pro společnosti na Slovensku nejtěžší obsadit pozici programátora, s obsazením této pozice má problém 62 % dotazovaných společností. Také je velký zájem o level designéry (43 %) a pracovníky v obchodní a marketingové sekci (38 %). Proto více než polovina slovenských společností  zaměstnává nebo plánuje zaměstnat vývojáře ze zahraničí. Mezi  vývojáři ze zahraničí jsou nejčastěji zastoupeni grafici, herní designéři a programátoři.

Vydávání herních projektů 

Za rok 2017 bylo na Slovensku vydáno 59 % her stylem self-publishing (vývojářské studio vydá hru samostnaně), 29 % her bylo vydáno držitelem platformy a pouze 12 % her bylo vydáno přes vydavatele. Nejčastěji slovenská vývojářská studia vyvíjí PC hry s distribucí přes službu Steam a to až v 62,5 % případů. Populární jsou i mobilní hry, které pro systém iOS tvoří 44 % a pro Android 40 % z celkového počtu vyvíjených her. O něco méně populární je vývoj konzolových her pro PS4, Xbox One a Switch.

Slovak game industry 2018

Kromě infografiky vydala SGDA také 63 stránkovou příručku o stavu herních studií a průmyslu na Slovensku. V příručce najdete přehledné informace o více jak dvacítce herních studií, včetně známých studií Bohemia Interactive, Cellense a mnoho dalších. Kromě informací o herních studií nabízí příručka i užitečné tipy na vzdělání v herním průmyslu  a přehled o připravovaných vývojářských eventech. Celou příručku si můžete stáhnout na oficiálních stránkách SGDA.

 

Richard Andrýsek on FacebookRichard Andrýsek on Instagram
Richard Andrýsek
Richard Andrýsek
Zakladatel
Zakladatel GamesDev.cz a aktivní webový vývojář a datový analytik. Stará se o chod redakce a plánuje směřování projektu. Věnuje se programování, tvorbě her a hernímu průmyslu.