Vznikla Asociace českých herních vývojářů

Zástupci čtrnácti větších i menších herních studií z Česka se rozhodli založit společnou asociaci, která má za cíl hájit zájmy členů, lépe koordinovat vyjednávání s institucemi státní správy a podporovat rozvoj videoherního průmyslu. Předsedou nově založené Asociace českých herních vývojářů (GDACZ) se stal Pavel Barák, autor projektů České hry, Česká hra roku a Game Developers Session.

Členové GDACZ

Mezi členy GDACZ aktuálně patří herní studia About Fun, Amanita Design, Beat Games, Bohemia Interactive, Craneballs, DIVR Labs, Dreadlocks, Gammosaur, Geewa, GoldKnights, Grip Digital, SCS Software, Wargaming Prague a Warhorse Studios. Vzhledem k tomu, že v Česku působí přibližně 70 herních studií a mnoho nezávislých profesionálů, lze brzy očekávat rozšíření o další členy.

“Asociace českých herních vývojářů zahájila svoji činnost dosud nejrozsáhlejším mapováním českého herního průmyslu, jehož výsledky zveřejníme v průběhu podzimu. Připravujeme také projekty podporující hledání a vzdělávání nových talentů, zviditelnění nezávislých tvůrců a mezinárodní i mezioborovou spolupráci,” řekl předseda asociace Pavel Barák k založení GDACZ.

Co můžeme od Asociace českých herních vývojářů očekávat? 

Na webových stránkách si asociace stanovuje své cíle a pole působnosti v následujících bodech:

  • Asociace sbírá a publikuje data o průmyslovém odvětví her v ČR,
  • pomáhá realizovat projekty prospěšné pro českou herní scénu,
  • pracuje na zlepšování podmínek pro vývoj her v ČR,
  • jedná s vládními resorty vzdělávání, průmyslu, kultury a zahraničí,
  • usiluje o ochranu a prosazování zájmů svých členů.

GDACZ chystá během podzimu zveřejnit výsledky nejrozsáhlejšího mapování českého herního průmyslu.

Členství v asociaci

Členem GDACZ se může stát jakýkoliv herní vývojář (fyzická osoba), nebo herní studio (právnická osoba), která souhlasí se stanovami a vyplní přihlášku dostupnou na webu asociace. Nejnižší členský příspěvek 10 tisíc korun zajistí členovi jeden hlasovací hlas během schůze, naopak nejvyšší příspěvek 300 tisíc korun zaručí hlasů deset. Příspěvky v rozmezí od nejnižšího po nejvyšší mají počet hlasů dle stanov.

Foto: gda.cz

Richard Andrýsek on FacebookRichard Andrýsek on Instagram
Richard Andrýsek
Richard Andrýsek
Zakladatel
Zakladatel GamesDev.cz a aktivní webový vývojář a datový analytik. Stará se o chod redakce a plánuje směřování projektu. Věnuje se programování, tvorbě her a hernímu průmyslu.