Nový herní žánr Auto Chess – fenomén roku 2019

Nových herních žánrů, které si získají přízeň hráčů je v poslední době málo, o to větším překvapením byl úspěch herního módu Dota Auto Chess pro Dota 2. Mód vyšel v lednu tohoto roku a během dvou týdnů se z něj stala jedna z nejoblíbenějších her na Steamu. Svou popularitu si získal i mezi streamery na platformě Twitch.tv, proto netrvalo dlouho a dva giganti Valve a Riot Games začali vyvíjet vlastní verze auto battlers hry. Aktuálně je možné stáhnout několik desítek her inspirovaných původním Dota Auto Chess, nejznámějšími jsou Dota Underlords od Valve, Teamfight Tactics od Riot Games a Auto Chess od původních tvůrců herního módu, ten bude k dispozici exkluzivně na Epic Games Storu a již nyní si jej lze zahrát na mobilních zařízeních.

Jak se Auto Chess hraje?

Na rozdíl od her jako Dota 2 a League of Legends jsou hry typu auto battlers relativně jednoduché. Na začátku každého kola mají hráči možnost nakoupit hrdiny za našetřené zlaťáky. Hráči mohou nakoupené jednotky stejného typu kombinovat do silnějších jednotek a umisťovat je na hrací plochu, kde spolu jednotky každé kolo bojují. Každá z jednotek má také své třídy, které přidávají jednotkám bonus, pokud má hráč více jednotek stejné třídy na mapě. Několik prvních kol a následně v pravidelných intervalech (každé páté kolo) hráči bojují proti neutrálním jednotkám. Pokud porazíte neutrální jednotky, dostanete náhodně vybrané itemy. Ty lze přiřazovat jednotlivým jednotkám na bitevním poli, které díky itemům získají speciální schopnost, nebo se jim zlepší některý ze statů.

V každém zápase je osm hráčů, kteří bojují v mini turnaj vždy 1v1. Každý hráč má na začátku hry sto životů o které přichází při prohraném kole vždy v závislosti na tom, kolik soupeři zbylo jednotek. Vyhrává ten hráč, který jako poslední zůstane ve hře.

Narozdíl od ostatních kompetitivních her (LoL, CS:GO, Dota 2) pro hraní auto chessu nepotřebujete moc mechanického skillu, nebo rychlé reflexy. Většina hry bude především o strategii a dobrých rozhodnutích, které vás přiblíží k vysněnému vítězství. V cestě za vítězstvím vám bude stát kromě protihráčů také náhodný faktor, který mnohdy překazí vaše plány a poslední jednotku, kterou potřebujete k vylepšení vám ne a ne dát.

Dota Underlords

Valve již v červnu vydalo do early accessu samostatnou auto chess hru s názvem Dota Underlords. V early accsessu by hra dle vývojářů měla být několik měsíců během kterých budou vývojáři hru balancovat a přidávat další obsah. Dota Underlords je aktuálně jedinou multiplatformní hrou, lze si ji zahrát na PC a zařízeních s operačním systémem Android a iOS. Jak už název napovídá, hra se opírá o Dota 2 lore a veškeré itemy, neutrálové a hrdinové jsou převzati právě z této hry.

Před pár dny vyšel pro Dota Underlords zcela zdarma první battle pass s názvem Proto Pass. Hraním her a plněním daily challenges získáváte zkušenosti a levely battle passu za které dostanete různé efekty a grafické prvky pro vaše bitevní pole. Vývojáři chtějí během early accessu do hry přidat čtyři Underlordy, kteří budou mít unikátní schopnosti, které ovlivní váš herní styl.

Teamfight tactics

TeamFight Tactics je herní režim do hry League of Legends, který se ale tváří jako úplně nová hra. Oproti ostatním Auto Chess hrám začínáte v TeamFight Tactics hru free-for-all draftem, ve kterém si můžete vybrat své championy a itemy. Riot Games do hry přidalo unikátní prvek v podobě draftování, který probíhá několikrát za hru. Vždy hráč s nejmenším počtem životů začíná draft a může si vybrat nejvíce vhodného hrdinu, který by jej dostal zpět do hry.

Hra je stále ve vývoji a vývojáři chtějí hru dále zlepšovat a přidávat nový obsah. V patchi 9.14 bychom se již měli dočkat ranked systému, který bude hodně podobný tomu z League of Legends. Dále vývojáři plánují po vzoru Dota Underlords do hry přidat battle pass s názvem TFT Beta Pass a připravit hru pro kompetitivní scénu.

Auto Chess

Auto Chess vyvíjí čínské studio Drodo, které stálo i za původním módem Dota Auto Chess. Tvůrci hry se neopírají o žádné zaběhlé universum a vytváří si zcela nový svět. Auto Chess zatím nepřinesl žádné nové mechaniky, které bychom neznali z módu Dota Auto Chess. Na E3 bylo oznámeno, že by měl Auto Chess vyjít exkluzivně na Epic Games Store, přesné datum vydání zatím nevíme, ale dá se předpokládat, že se dočkáme během následujících měsíců. Již nyní je ale možné si hru vyzkoušet na zařízeních s operačním systémem Android a iOS.

Richard Andrýsek on FacebookRichard Andrýsek on Instagram
Richard Andrýsek
Richard Andrýsek
Zakladatel
Zakladatel GamesDev.cz a aktivní webový vývojář a datový analytik. Stará se o chod redakce a plánuje směřování projektu. Věnuje se programování, tvorbě her a hernímu průmyslu.