Akční plošinovka Feudal Alloy od českých vývojářů

Vývojáři ze znojemského studia Attu Games konečně vydali metroidvania hru Feudal Alloy pro PC, Nintendo Switch, Xbox One a PlayStation 4. Hlavní hrdina Attu je robot ovládaný malou zlatou rybkou v akváriu. Příběh se odehrává v alternativní realitě, kde se rybám a hlodavcům v akváriích podařilo ovládnout zemi. Attu je obyčejný farmář, který pěstuje slunečnice na výrobu oleje a stará se o robotické válečné veterány. Ti mu ve volných chvílích vypráví své příběhy. Jednoho slunečného odpoledne ale vesnici přepadnou bandité a ukradnou všechen olej, který je pro roboty životně důležitý. Mladý robot Attu ani chvíli neváhá popadne starý meč a zbroj a běží vstříc dobrodružství.

Vizuální zážitek s pohádkovým nádechem

Na první pohled nás uchvátila velmi příjemná kreslená grafika, která u dnešních her není tak obvyklá. Příjemně nás překvapilo množství graficky odlišných druhů zbraní a zbrojí. Pěkně zpracované prostředí s dobře vypadajícími nepřáteli se ovšem po čase stává repetitivním. Ve hře narazíte pouze na tři druhy prostředí a dva skutečné boss-fighty. Do jisté míry nám vývojáři nahradily boss-fighty místnostmi, ve kterých se musíte vypořádat s několika vlnami nepřátel.

Pozitivně hodnotíme level design, který přináší pro hráče jisté výzvy, ale s trochou tréninku zvládnou těžší pasáže hry i méně zkušení hráči. Orientaci v jednotlivých částech světa napomáhají mapy, které můžete najít v bednách.

Feudal Alloy recenze
Feudal Alloy recenze

Vztekali jsme se u hraní? 

Během hry narazíte na několik složitějších soubojů, které budou vyžadovat trénování herních mechanik a pevné nervy. Hra vás ale zbytečně netrestá formou špatných hitboxů a nereagujícího ovládání. Za celou hru se nám nestalo, že by hra vyhodnotila inputy z herního ovladače špatně nebo že by nás nepřítel zasáhl “neviditelným” útokem.

Feudal Alloy přináší zajímavou mechaniku v podobě přehřívání, které vám zabrání spamovat útok a budete muset více promýšlet taktiku v jednotlivých soubojích. Součástí hry je i ne moc rozsáhlý RPG systém v podobě stromu, který nás ale dost zklamal. Neočekávejte nějaké zajímavé skilly a perky, můžete pouze zvýšit poškození, zbroj, životy a snížit rychlost přehřívání.

Hru jsme hráli během několika dnů po spuštění a narazili jsme pouze na pár bugů, nejčastěji se nám nespustila herní sekvence tam kde měla. Tento problém šel jednoduše vyřešit restartováním levelu. Dle vývojářů by však tyto bugy měly být opraveny v následujících updatech hry.

Herní doba se u Feudal Alloy pohybuje mezi 7 až 12 hodinami, což je na indie hru za 14,99 € slušná porce zábavy, kterou bohužel narušuje repetitivnost a slabé vyprávění příběhu. Metroidvania hry jsou častým cílem speedrunerů, kteří se hru snaží projít co nejrychleji za pomocí neobvyklých mechanik a bugů. A my jsme už teď zvědaví za kolik minut se podaří Feudal Alloy dohrát.

Vývoj Feudal Alloy 

Za hrou Feudal Alloy stojí dvojice vývojářů ze znojemského studia Attu Games. Hru vyvíjeli tři roky v herním enginu Unity a během vývoje se s námi pravidelně dělili o zákulisní informace z tvorby, které můžete shlédnout na youtube kanále Attu Games.

Richard Andrýsek on FacebookRichard Andrýsek on Instagram
Richard Andrýsek
Richard Andrýsek
Zakladatel
Zakladatel GamesDev.cz a aktivní webový vývojář a datový analytik. Stará se o chod redakce a plánuje směřování projektu. Věnuje se programování, tvorbě her a hernímu průmyslu.