TOP 5 Pixel Art editorů pro tvorbu her zdarma

Pixel Art v posledních letech zažívá comeback na poli video her. Díky úspěchům indie her jako Stardew Valley, Celeste, nebo Dead Cells se pixel art stal volbou pro mnohé indie vývojáře. Soudobý pixel art je v kontrastu s pixel artem z osmdesátých a devadesátých let inovativní a nabízí stále nové techniky, které lze využití při tvorbě her.

V tomto článku se zaměříme na alternativní pixel art editory a nástroje, které jsou dostupné zcela zdarma. Pozornost budeme věnovat především nástrojům pro tvorbu statického pixel artu, animacím a možnosti tvořit tile setů (dlaždice z kterých jsou sestavovány scény ve hrách).

Piskel

Piskel je díky svému intuitivnímu rozhraní a jednoduchosti vhodný pro začínající grafiky, kteří se chtějí specializovat na pixel art. Piskel je vyvíjen jako open-source projekt pro téměř všechny dostupné platformy. Kromě živého náhledu nabízí piskel i množství palet, možnost pracovat s vrstvami, jednoduché a efektivní rozhraní pro tvorbu animací a mnoho běžných funkcí jako klonování, transformování, zrcadlení a mnoho dalších. Z Piskelu je možné exportovat animace ve formátu GIF, obrázky ve formátu PNG nebo ZIP pokud se jedná o rozsáhlejší projekty.

Piskel je možné používat přímo v prohlížeči, kde vám k přihlášení bude stačit pouze Google účet. Kvůli nákladům na provoz webových stránek a vývoj Piskelu obsahuje online verze reklamy. Doporučujeme stáhnout některou z předinstalovaných verzí pro operační systémy Windows, Linux a Mac OS s kterou se nám pracuje mnohem lépe a bez reklam.

Funkce: Vrstvy, animace
Obtížnost: Začátečník
Platformy: Windows, Linux, Mac OS, Web
Download: https://www.piskelapp.com

GIMP

GIMP je open-source editor pro práci s obrázky a fotkami, často je označován jako freeware Photoshop. Škálou možností které GIMP nabízí se opravdu přibližuje Photoshopu, avšak uživatelské rozhraní je ne vždy úplně intuitivní a i zkušeným uživatelům trvá se v něm zorientovat. GIMP není primárně určen pro tvorbu pixel artu, lze jej ale částečně přizpůsobit a vytvořit z něj vhodný nástroj pro tvorbu pixelové grafiky a animací. Nastavit jej můžete podle následujícího YouTube tutoriálu.

Funkce: Vrstvy, animace, štětce, filtry
Obtížnost: Pokročilý
Platformy: Windows, Linux, Mac OS
Download: https://www.gimp.org

GrafX2

GrafX2 je bitmapový grafický program inspirovaný starými programy Deluxe Paint a Brilliance od Amigy. Nabízí velké množství nástrojů a efektů, které lze velmi dobře využít pro tvorbu herní grafiky a pixel artu. Bohužel interface editoru je vzhledem i rozložením zastaralý, práce s vrstvami nedosahuje dnešních standardů. GrafX2 je dostupný na obrovské škále zařízení včetně zařízení se systémem Android.

I přes archaické rozhraní se stále jedná o velmi vhodný editor pro tvorbu pixel art grafiky, jenž nabízí množství funkcí, které jiné editory nemají. Nováčky v dnešní době může odradit jeho nízká uživatelská přívětivost.

Funkce: Palety, vrstvy, animace, štětce, efekty
Obtížnost: Pokročilý
Platformy: Windows, Linux, Mac OS, Android
Download: http://pulkomandy.tk/projects/GrafX2
Android download: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.grafx2

Krita

Krita je open-source editor vyvíjený již od roku 1999. Během let prošel řadou změn a inovací a stal se z něj vhodný nástroj pro tvorbu grafiky. Stejně jako GIMP i Krita není primárně určená pro tvorbu pixel artu, mnohem častěji se používá pro kreslení komiksů, ilustrování, koncept arty, tvorbu textur a VFX. Jak je ukázáno na videu níže, editor lze jednoduše upravit pro potřeby pixel artu. Interface je odpovídá dnešním standardům a po vzoru Photoshopu je velmi intuitivní. Krita má velmi rozsáhlou komunitu uživatelů a vývojářů, která se aktivně věnuje zlepšování a vývoji softwaru.

Pokud hledáte multifunkční grafický editor, který nebudete využívat pouze k pixel artu je Krita vhodnou freeware volbou.

Funkce: Vrstvy, animace, štětce, filtry
Obtížnost: Středně pokročilý
Platformy: Windows, Linux, Mac OS
Download: https://krita.org/en/

Slate

Slate je open-source bitmap editor vyvíjený prostřednictvím GitHub.com. Slate je vytvořen přímo pro tvorbu pixel artu, jeho hlavním cílem je zjednodušit proces tvorby bitmapových obrázků, animací a tile setů. Prostředí je velmi jednoduché a uživatelský přívětivé, nenajdete zde žádné nadbytečné funkce, filtry a štětce. Interface je do jisté míry možné customizovat. Jako jediný z námi vybraných editorů zvládá tvořit tile sety a ukládat je ve formátu .stp.

Funkce: Vrstvy, animace, tile sety
Obtížnost: Začátečník
Platformy: Windows, Linux, Mac OS
Download: https://github.com/mitchcurtis/slate

Richard Andrýsek on FacebookRichard Andrýsek on Instagram
Richard Andrýsek
Richard Andrýsek
Zakladatel
Zakladatel GamesDev.cz a aktivní webový vývojář a datový analytik. Stará se o chod redakce a plánuje směřování projektu. Věnuje se programování, tvorbě her a hernímu průmyslu.