Google Stadia: Budoucnost v hraní her bez stahování a instalací

Google představil revoluční herní platformu Stadia, měla by konkurovat dosavadním herním konzolím Xbox, Playstation a Switch. Google Stadia je multiplatformní služba pro streamování her na téměř všechna elektronická zařízení. Již během tohoto roku by měla Google Stadia dorazit na telefony, noteboky, počítače, televize a tablety. Google do budoucna plánuje i další rozšíření.

Streamování ve 4K rozlišení a 60 FPS

Google již v minulém roce testoval Project Stream, ten byl však omezen pouze na hru Assassins Creed Odyssey streamovanou ve FullHD rozlišení s 60 FPS. Google Stadia bude schopná streamovat obraz ve 4K, s 60 FPS a prostorovým zvukem. Do budoucna se počítá s možností škálování až na 8K a 120 FPS.

Stadia mění od základů hraní her, již nebudete potřebovat výkonné stroje pro spuštění hry. Veškerý výpočetní výkon bude probíhat v datových centrech Google po celém světě a na zobrazovací zařízení (televize, mobil, počítač, tablet) se bude posílat pouze obraz. Pro plynulé hraní bude potřeba především stabilní a rychlý internet (doporučená rychlost minimálně 25 Mbps), ten ale v mnohých částech Česka ještě není k dispozici. Počítače v datových centrech Google by měly disponovat vlastním procesorem, 16GB RAM a také nově vyvinutou grafickou kartou AMD, která je speciálně navržena pro streamovací platformu Stadia.

Gamepad pro Google Stadia

Google na GDC 2019 také představil vlastní gamepad k platformě Stadia. Designově se jedná o jakýsi kompromis mezi ovladači Xbox a Playstation. Gamepad bude obsahovat také mikrofon a konektor pro sluchátka a připojovat se bude přes Wi-Fi k datovým centrům Google. Ovladač disponuje také dvěma unikátními tlačítky, jedno slouží pro zachycení klipů a nahrání rovnou na YouTube, druhé tlačítko spustí Google Asistent, který vám poradí s případnými problémy během hraní.

Pokud vám Google gamepad nebude vyhovovat, nezoufejte. Google Stadia bude podporovat i ostatní gamepady včetně PS4 DualShock a Xbox One.

Herní studio Google bude tvořit AAA hry

Google představil také své herní studio, které vede zkušená Jayde Raymondová, ta dříve pracovala v EA a Ubisoftu. Dočkat bychom se měli nejen tří áčkových titulů přímo od herního studia Googlu, ale také množství menších her od externích studií, se kterými Google spolupracuje. Na platformě Stadia by se měly objevit i některé úspěšné tituly, které již byly vydány, bohužel podrobnější informace o které tituly se jedná zatím nebyly zveřejněny.

Kdy vyjde Google Stadia?

Google Stadia by měla být dostupná již v roce 2019. Nejprve by měla být služba dostupná v USA, Kanadě, Velké Británii a větší části Evropy. Bohužel nebylo upřesněno, jestli bude Česká republika součástí “větší části Evropy”. S největší pravděpodobností se ale Google Stadia dočkáme se zpožděním.

Richard Andrýsek on FacebookRichard Andrýsek on Instagram
Richard Andrýsek
Richard Andrýsek
Zakladatel
Zakladatel GamesDev.cz a aktivní webový vývojář a datový analytik. Stará se o chod redakce a plánuje směřování projektu. Věnuje se programování, tvorbě her a hernímu průmyslu.


1 komentář: „Google Stadia: Budoucnost v hraní her bez stahování a instalací

  • 21. 3. 2019 (11:57)
    Permalink

    Pecka!

Komentáře nejsou povoleny.